preloader

Detoks (Detox)

detoks-detox-gulten-kurtoz-thetahealing

Detoks ile Sağlığınızı Maksimize Edin!

Detoks (detox), vücutta oluşan radikal maddelerin nötrlenmesi ve vücuttan atılması için gerçekleştirilen uygulamalar bütünüdür. Metabolizma çalıştığı sürece, vücudumuz her saniye radikal madde, toksin üretir ve sonra bu maddeleri etkisiz hale getirerek kendinden uzaklaştırır. Yani vücudumuz kendi kendini arındırmak için kusursuz tasarlanmıştır.

Peki, bu radikal maddeler nelerdir?

Vücutta doğal olarak gerçekleşen reaksiyonlardan açığa çıkan atık maddeler (görevi tamamlanan hormonlar gibi)
Besinlerin sindiriminden açığa çıkan atık maddeler
Yüksek miktarda ısıl işlem görmüş besinlerde oluşan toksik maddeler
Endüstriyel besinlerdeki kimyasallar, koruyucu maddeler, hormonlar
Alkol
Sigara
Tarım ilaçlar
Çevre kirliliği ve şehirleşme Kötü beslenme sonucu bağırsak yapısının hasar görmesiyle sızan bakteri ve toksinlerin sebep olduğu antijen+antikor bileşimleri
Bu sıralamada 1 ve 2. maddeler doğal işleyişimizin sonucudur ve sağlıklı biri için bu toksinleri tolere etmek hiç zor olmaz. 3. madde ise çok abartılmadığı sürece yine vücut tarafından kolayca çözülebilir. Ancak diğer maddelere uzun süreli maruz kaldığımızda -ki pek çoğumuz kalıyoruz- vücut bunun üstesinden gelemeyecek hale gelebilir. Benzetme yapacak olursak bir süre sonra bedenimiz süpürdüğü tozları dışarı atamadığı için halının altına biriktirir. Günümüz yaşam koşullarında detoks ne demek dersek, vücudun kendi kendine arınmasında yardımcı olacak antioksidan maddelerin mevcut detoks sistemine katkısız, işlem görmemiş, detoks içecekleri ve yiyecekleri ile hazırlanmış beslenme programları ile dışarıdan takviye olarak sağlanmasıdır.

Detoksa Niçin İhtiyaç Duyarız?

Günümüzde artan çevresel kirlilik, kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam ile birlikte, toksinlerden arınma fikri daha elzem bir hale gelmeye başladı. Detoks:
sebepsiz baş ağrıları,
yorgunluk,
kendini kötü hissetmek,
solgun ve bozuk bir cilt,
sindirim sistemi bozuklukları,
uyku düzensizlikleri
gibi birçok problemi çözmek veya hafifletmek için yapılabilmektedir. Bu nedenlerle vücutta biriken toksinleri atmak ve daha iyi hissetmek için çeşitli detoks yöntemleri tercih edilmektedir.

Detoks nasıl yapılır?

Vücudun arınmasında akciğer, deri, böbrek, bağırsaklar ve karaciğer görev alır. Günlük hayatta nefes, ter, idrar ve gaita yoluyla her gün biriken çöplerimizi dışarı atarız.

Vücudumuzun ana arınma organı diyebileceğimiz karaciğerimiz ise bu sistemde tam bir dönüştürücü görevi üstlenmektedir. Atılması gereken toksik maddeleri suda çözünebilir hale getirerek ile idrar ve dışkıya katılmasını sağlar. Eğer karaciğer bu dönüşümü yapamazsa böbrekler ve bağırsakların bu maddeleri atması mümkün olmaz. Karaciğerin temizlik görevinde antioksidan olarak adlandırılan bazı vitamin ve mineraller yardımcı görev üstlenmektedir. Antioksidanların detoks etkisi yaptığı da bu yüzden söylenir. Aslında antioksidan maddelerin yaptığı “detoks” değil var olan detoks sistemine destek olmaktır.

Karaciğer, yüksek miktarda toksine sürekli olarak maruz kalırsa ya da detoks sisteminin işlemesi için gereken yardımcı vitamin ve mineralleri bulamazsa, detoks işlemi sırasında oluşan toksinlerin karaciğerde birikmesi söz konusudur. Bu sorun çok geç olmadığı takdirde detoks içecek ve yiyeceklerinden oluşan programların da desteği ile doğru beslenme ve yaşam koşullarıyla geri döndürülebilir.

error: